Haber

Sayıştay Yurtlarda Asansör Uyarısında Bulundu Ama Kimse Dinlemedi!

Aydın Güzelhisar’da bulunan KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu bir kız öğrenci hayatını kaybetti. Öğrencilerin daha önce de yurttaki asansörden şikayetçi oldukları ortaya çıktı. Diken’in haberinde geçtiğimiz yıllarda Sayıştay Raporu’nda asansörlerle ilgili uyarıların yapıldığı ortaya çıktı.

Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün arızalanıp düşmesi sonucu bir öğrenci hayatını kaybetti.

Paniğe kapılıp asansörde sıkışıp hayatını kaybeden öğrencinin Zeren Ertaş olduğu öğrenildi.

Zeren’in acılı ailesi de kızlarının kaybının üzüntüsünü yaşıyor. Zeren Ertaş’ın babası, “Devlet 25 gün kızıma bakamadı” diyerek isyan etti.

Diken Gazetesi’nin haberine göre Sayıştay, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı bu konu hakkında uyardı. Sayıştay’ın 2021-2022 yılları için yayınladığı raporlarda bu durum, “öğrenci yurdu olarak kullanılmaya uygun olmayan binaların kiraya verilmeye devam edilmesi” olarak ele alınıyordu.

Sayıştay, yurt olarak kullanılacak binaların fiziki kurallara uyup uymadığının incelenmesi konusunda uyarıda bulunurken, asansörlerdeki arızalara da özellikle değindi.

KYK yurtlarında kullanılan asansörlerin konut tipi olduğunu ve bu nedenle sık ve yoğun kullanımda arızalara yol açabileceğini vurgulayan Sayıştay, bu konuyla ilgili bakanlıkta yürütülen bazı imalat çalışmaları için de teknik şartname hazırlanmadığını belirtti.

saimbeyliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu