Haber

Biden ikinci dönem için adaylığını açıkladı

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, 2024 yılında yapılacak seçimlerde bir dönem daha başkanlığa aday olacağını açıkladı.

Biden, adaylığını Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Her neslin demokrasi için mücadele etmesi, temel özgürlükler için ayağa kalkması gereken bir an vardır. Bunun bizim de olduğuna inanıyorum. Bu yüzden yeniden Başkan adayıyım. Katılın.” biz, hadi bu işi halledelim.” kullanılmış:

80 yaşındaki Joe Biden, gelecek yıl seçim tarihinde 81, seçilirse görev süresini tamamladığında 86 yaşında olacak. Biden’ın yaşı nedeniyle yeniden seçilmek için aday olup olmayacağı, partisi Demokratlar’da uzun süredir tartışmalı bir konu. Ayrıca kamuoyu yoklamaları, Cumhurbaşkanı’nın halk nezdindeki popülaritesinin azaldığını ortaya koydu. Ancak geçen yıl Kasım ayında yapılan Kongre seçimlerinde Demokratların sürpriz bir şekilde olumlu sonuçlar alması Joe Biden’ın yeniden seçimdeki elini güçlendirdi.

İlk kez 1973’te Senato’ya seçilen Joe Biden, 35 yıl kesintisiz senatörlük yaptıktan sonra 2009-2017 ortaları döneminde ABD Başkanı Barack Obama’nın başkan yardımcısı olarak görev yaptı. 2020 Başkanlık Seçimlerini dönemin ABD Başkanı Donald Trump’a karşı kazanan Biden’ın 2024 Seçimlerinde yeniden Trump ile rekabet etmesi kuvvetle muhtemel. Ülkenin son derece tartışmalı eski Başkanı Trump da geçen yıl Kasım ayında yeniden seçilmek için aday olacağını açıklamıştı.

ABD yasalarına göre, bir kişi iki dönem başkanlık yapabilir.

AFP,dpa / ET,HS

DW Türkçe’ye sansürsüz nasıl erişebilirim?

haber-serinhisar.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu