Haber

İngiltere, İran’ın Londra Büyükelçiliği Maslahatgüzarını Bakanlığa çağırdı

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İran’daki Mahsa Emini protestolarına ilişkin 2 kişinin daha infaz edilmesi nedeniyle İran’ın Londra Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Mehdi Hüseyin Matin’i bakanlığa çağırdı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, İngiltere’nin İran rejimini idam cezasına son vermesi için hem alenen hem de doğrudan İran makamlarıyla defalarca davette bulunduğu belirtildi.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen İngiltere Dışişleri Bakanı James Cleverly, “Bugün İran Maslahatgüzarı’nı hafta sonu tanık olduğumuz hain infazları en sert şekilde kınamaları için Bakanlığa çağırdım. acımasız baskı kampanyasına son verin ve halkının endişelerini dinlemeye başlayın.” sözlerini kullandı.

Açıklamada, İran Maslahatgüzarı’nın İngiltere’nin idam cezasına her koşulda karşı olduğunu belirttiği belirtildi.

İngilizler, İran’daki Mahsa Emini protestolarıyla ilgili olarak idam cezasına çarptırılan Muhsin Şikari’nin idam edilmesi nedeniyle Aralık 2022’de İran Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığı’na çağırmıştı.

İran’da şu ana kadar 4 kişi idam edildi

İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra durumu kötüleşince hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini, 16 Eylül’de hayatını kaybetti. Emini’nin ölümünün ardından Sakkız’da başlayan gösteri, 17 Eylül’deki memleketi protestosu ülke geneline yayılarak yönetime karşı protestolara dönüştü.

Protestolarda yüzlerce gösterici hayatını kaybederken, on binden fazla gösterici gözaltına alındı.

Gösterilerin ardından onlarca kişi idam cezasıyla yargılanırken, Muhsin Şikari 8 Aralık’ta, Mecidrıza Rahneverd 12 Aralık’ta, Muhammed Mehdi Keremi ve Seyid Muhammed Hüseyni 7 Ocak’ta idam edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu