Yaşam

Esra Sarıgedik, Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun küratörlüğünden istifa etti

Venedik Bienali Türkiye Pavyonu’nun küratörü Esra Sarıgedik, Defne Ayas’ın 18. İstanbul Bienali’nin küratörlüğü için yaptığı önerinin reddedilmesinin ardından Iwona Blazwick’in atanmasına tepki olarak istifa etti.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), uluslararası uzman danışma kurulunun bu yılki küratörlüğünü Defne Ayas’ın yapması yönündeki önerisini reddetti. Ayas’ın yerine orada görev yapan Iwona Blazwick getirildi.

Ne oldu?

Bienal İstanbul Bienali’nin organizatörü İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın (İKSV) uluslararası uzmanlardan oluşan Danışma Kurulu’nun, 2024’te düzenlenecek Bienal’in küratörlüğünü Defne Ayas’ın yapmasına oybirliğiyle izin verilmediği öğrenildi. Iwona Blazwick, Daha önce Gwangju Bienali, Moskova Bienali ve Baltık Trienali’nin küratörlüğünü yapan Ayas’ın yerine Danışma Konseyi üyesi olarak göreve atandı. Etkinliğin ardından küratör seçim sürecinin şeffaflığı konusunda tartışmalar başladı.

The Arka Gazetesi’nin haberine göre İKSV, Ayas’ı sanat çevrelerinde ‘riskli’ bulmuş olabilir. Bu iddiaya dayanak olarak 2015 Venedik Bienali’nde Ermeni sanatçı Sarkis’in küratörlüğünü Ayas’ın yaptığı bir stant olabileceği öne sürüldü. Teze göre, İKSV’nin Venedik Bienali’nde Türkiye pavyonunda düzenlenen standın bir modülü olan katalogda Hrant Dink’in eşi Rakel Dink’in yazdığı ve ” Ermenilerin çektiği acılar” İKSV cephesinde rahatsızlık yarattı. Teolojiye konu olan katalog, hükümetten gelen yansımalar sonucunda sergiden kaldırıldı.

Danışma Kurulu, aralarında Defne Ayas’ın da bulunduğu 4 kişilik bienalin küratörlüğünü yapacak listeyi değerlendirmek üzere Ocak ayı sonunda toplandı. Değerlendirmelerin ardından yönetim kurulu üyeleri Iwona Blazwick, Japonya 21. Ayas’a oy verdi. O seçti . Ancak heyetin bu önerisinin İKSV tarafından reddedildiği öğrenildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu