Haber

Eski Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, Covid-19 aşı kartında sahtecilikle suçlandı

Brezilya eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun evinde, polis tarafından Kovid-19 aşı kartında sahtecilik yapıldığı iddiasıyla arandığı bildirildi.

Başkent Brasilia’da polis, Kovid-19 aşı sertifikasında sahtecilik yaptığı iddiasıyla Bolsonaro’nun evine baskın düzenleyerek eski başkanın cep telefonuna el koydu.

Bolsonaro, birkaç akrabası ve danışmanının, ABD’ye giriş izni almak için aşı kartındaki bilgileri değiştirdiği iddia edildi.

Aşırı sağcı Bolsonaro, konuyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada, “Aşı sertifikasında değişiklik yapıldığı iddiaları tamamen yalan. Benden hiçbir yerde aşı sertifikası talep etmediler, bende bir sorun yok. , Aşıyı yaptırmadım nokta.Asla inkar etmedim.” sözünü kullandı.

Federal Polisten yapılan açıklamada, söz konusu kişilerin aşı sertifikalarının içeriğini değiştirerek Brezilya ve ABD’nin uyguladığı mevcut sağlık kısıtlamalarından kurtuldukları kaydedildi.

Soruşturma kapsamında Brezilya ve Rio de Janeiro’da bazı evlere baskın düzenlendiği ve 6 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Soruşturmanın Yargıtay Sulh Hakimi Alexandre de Moraes’in talimatı doğrultusunda yürütüldüğü paylaşıldı.

Bolsonaro, salgının başladığı dönemde yaptığı açıklamada, Kovid-19’un küçük bir grip olduğunu ve bu nedenle insanları kısıtlamayı yanlış bulmadığını defalarca dile getirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu