Haber

Çadırın umutlu çocukları hikaye kitabı istiyor

MALATYA Erkenek Mahallesi’nde deprem sonrası çadırlarda yaşam sürüyor. Çadırlarda yaşayan çocuklar oyun oynayarak korkularını yenmeye çalışırken, çadır bir okul, bir öğretmen ve bir masal kitabı istiyor. Çadırlara masal kitabı getirilmesini isteyen 9 yaşındaki Talha Ünlü, “Buraya masal kitabı getirin. Öğretmen de gelsin. Buraya çadır okul yapsınlar, sıra koysunlar. Orada okuyoruz.” Tek istediğim bu.”

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Erkenek Mahallesi, depremin en ağır hasarı verdiği yerlerden biri. 2 bine yakın binanın yıkıldığı mahallede çocuklar çadırlarda yaşıyor. Yaşanan büyük felakete rağmen oyunlarla hayatı normalleştiren çocuklar okul, öğretmen ve hikaye kitabı istediklerini söylüyor. Enkazdan annesi ve babasıyla birlikte kurtulan 9 yaşındaki Muhammet Talha Ünlü, çadıra ‘ev’ adını verdiğine dikkat çekerek, “Oyun oynuyorum. Akşam eve geliyorum yemek yerim. Uyurum.” , sabah oluyor yine oynuyorum buraya bir masal kitabı getirin hocam dedi ki: “Buraya çadırda okul yapsınlar, sıra koysunlar. Orada okuyoruz. Bütün istediğim bu,” dedi.

7 yaşındaki Beyza, depremde yaşadıklarını anlatarak, “Uyuyordum, sarsılınca annem çıktı. Koştum, duvara düştüm. Annem elimden tuttu, çıkardı. Titriyordum.” .Ateş yaktık battaniyeye bindik.Kamyona bindik orada kaldık.Babam çadır kurdu.Yıktılar. Şimdi bu çadırda kalıyoruz. Zaman iyi. Oyun oynuyoruz” dedi.

9 yaşındaki oğlu Talha ve eşiyle birlikte depremi atlatan Perihan Ünlü, enkazdan 112’yi aradığını ve “BİZİMLE ÇIKIYOR” AFAD’a bağlanarak yardım istedi. Ünlü, “Ölümü düşündük başka bir şey düşünmedik. Çok dua ettik. Enkaz altındaydık. Tavan olduğu gibi üzerimize çöktü. 8 saat kaldık. Karanlık bir yerdi. Havasızdı yerin altında gibi hissettik Bulunduğum yer biraz dardı Tavan tam üstümde Oğlum yardım etti küçük olduğu için bir boşluğa geldi Ben de gerçek yere girdim öyleydi.Sonra üçümüz bir araya geldik.Telefonum yanımdaydı 112yi aradım.Ordan AFAD’a bağladılar.AFAD geldi. Bizi çıkardılar ve acil servise götürdüler. Orada ikinci bir beyin sarsıntısı geçirdik. Kolumda serum vardı. Serumu çıkardım. Yanımda iki küçük çocuğum vardı. Onlara yardım etmeye çalıştım” dedi. Deprem anında elinde çaydanlık olduğunu ve onunla yere vurduklarını anlatan Ünlü, “Bundan sonra devletimizin bize yardım etmesini bekliyoruz. Sahip olduğumuz her şey yer altında. O dolu. Gerisini Allah bilir.

– Malatya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu