Haber

Altı Masa toplantısına hazırlık: Liderler turu başladı

ANKARA – Altı Levha’nın onuncu toplantısı için hazırlıklar başladı. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin konutunda yapılacak toplantının gündemiyle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere cumhurbaşkanları tipini başlattı.

İlk ziyaretini Saadet Partisi Genel Lideri Temel Karamollaoğlu’na gerçekleştiren Davutoğlu, bugün CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. Davutoğlu, önümüzdeki günlerde GÜZEL Parti, DEVA ve Demokrat Parti Genel Başkanları ile bir araya gelecek.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’e ilişkin anayasa teklifini kamuoyuyla paylaşan Altılı Masa gündeminde, Anayasa değişikliği yapılana kadar ülkenin nasıl yönetileceğini içeren Geçiş Süreci Yol Haritası ve ortak görüşü içeren çalışma yer alıyor. Altı Masa’nın seçim beyannamesi anlamına gelecek temel politikaların telaffuzu. Toplantıda bu iki konunun yanı sıra liderlerin önerileri doğrultusunda konulara da yer verilecek.

Altı Tablo’nun son toplantısında, AK Parti’nin hazırlayıp MHP’ye imza attığı başörtüsüne ilişkin anayasa değişikliği teklifi görüşüldü.

Merakla beklenen teklif bu hafta TBMM’ye sunuldu. Teklifin Anayasa Komisyonu’nda görüşülme takvimi şu anda net değil. Bu takvimin Altı Masa toplantısı öncesinde başlaması durumunda liderler ikili görüşmeler de yapabilecek, aksi halde toplantının önemli gündem maddelerinden birinin başörtüsü önerisi olması bekleniyor.

Altılı Tablo’nun onuncu toplantısı, liderlerin programları nedeniyle artık belirsiz. Toplantının Aralık sonu veya Ocak başında yapılabileceği belirtiliyor. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu